Podsumowanie miesiąca – KWIECIEŃ 2017

Kwiecień w moim przypadku stał pod znakiem twórczości Alex Marwood. Nie znaczy to jednak, że w danym miesiącu czytam książki tylko jednego autora. Absolutnie nie, choć może byłby to jakiś pomysł. Pytanie tylko, czy bym się nie znudziła. A więc na początku kwietnia przeczytałam świetny thriller Dziewczyny, które zabiły Chloe, potem idąc za ciosem, sięgnęłam po Zabójcę z sąsiedztwa, który również okazał się satysfakcjonującą, choć z racji opisów mniej przyjemną lekturą (jeśli czytaliście, to wiecie, o czym mówię), a zakończyć miesiąc postanowiłam Najmroczniejszym sekretem, który nie miał jeszcze swojej premiery (będzie ona mieć miejsce 10 maja). I cóż mogę powiedzieć po lekturze trzech thrillerów Marwood? Niewątpliwie przygoda z twórczością tej brytyjskiej pisarki w moim przypadku należała do udanych. Marwood nie stanie się – przynajmniej na razie – moją ulubioną autorką, jednak z pewnością sięgnę w przyszłości po jej kolejne thrillery. Aż sama się dziwię, że tak długo odwlekałam swoje pierwsze spotkanie z tą pisarką.

1492109017432 (1)

A skoro to podsumowanie miesiąca poświęcone jest wyłącznie książkom Alex Marwood, to może przypomnę – a nuż ktoś będzie zainteresowany – że już niedługo autorka odwiedzi Polskę. Marwood spotka się z czytelnikami w Warszawie (26 maja) i Wrocławiu (27 maja). Oba spotkania to doskonała okazja do tego, by podreptać po dedykację do jeszcze świeżutkiego Najmroczniejszego sekretu, a właściwie warto zabrać ze sobą wszystkie trzy thrillery autorki, by zdobyć doskonałą pamiątkę w postaci podpisu tej wschodzącej gwiazdy brytyjskiego kryminału. A poza tym warto posłuchać, co Marwood ma do powiedzenia. Czytałam kiedyś wywiad z tą autorką i opowiadała niezwykle interesujące rzeczy o swoich inspiracjach. Myślę, że to może być ciekawe spotkanie. Dodatkowym atutem obu spotkań są prowadzące – Katarzyna Puzyńska (Warszawa) i Marta Guzowska (Wrocław). Kto jak kto, ale obie panie znają się na literaturze kryminalnej, więc ich rozmowy z Alex Marwood powinny być arcyinteresujące :)

1) DZIEWCZYNY, KTÓRE ZABIŁY CHLOE, ALEX MARWOOD

d_2278Dziewczyny, które zabiły Chloe to międzynarodowy bestseller autorstwa wschodzącej gwiazdy brytyjskiego kryminału, Alex Marwood. Marwood, zdobywczyni prestiżowych nagród, to autorka zyskująca nie tylko na świecie, ale i w naszym kraju coraz większą popularność. Autorka ma talent do tworzenia historii łączących przeszłość z teraźniejszością. Chociaż akcja Dziewczyn, które zabiły Chloe rozgrywa się współcześnie, to wiele dowiadujemy się również na temat wydarzeń sprzed lat. Te powracające co i raz retrospekcje, zgrabnie wplatane przez autorkę między obecnie rozgrywające się wydarzenia, nie tylko nie nudzą, ale wręcz budzą zainteresowanie czytelnika, który równie chętnie śledzi to, co dzieje się dziś, i to, co działo się przed laty.

Alex Marwood w swoim doskonałym thrillerze pokazuje, że błędy dzieciństwa i młodości potrafią ciągnąć się za człowiekiem całymi latami, nie dając o sobie zapomnieć. Możesz ich żałować lub się wstydzić, ale nigdy tak do końca, raz na zawsze, się ich nie pozbędziesz, bo nie pozwolą ci na to: świat i otaczający ludzie. To smutne, ale taka już jest natura ludzka, że często bardziej cieszą nas porażki niż sukcesy innych. Świetna powieść świetnej autorki. Debiut godny zapamiętania i doskonały prognostyk na przyszłość. Warto po tę książkę sięgnąć. Szczerze polecam!

Pełna recenzja: TUTAJ

2) ZABÓJCA Z SĄSIEDZTWA, ALEX MARWOOD

d_3638Zabójca z sąsiedztwa nie jest kryminałem sensu stricto. To raczej powieść obyczajowa, w której wyeksponowany został wątek kryminalny. Duszna atmosfera, mroczny klimat okolicy, od której wolelibyśmy trzymać się z dala, oraz epatowanie brzydotą i niezwykle dosadnymi opisami składają się na wybitnie naturalistyczny thriller, po który sięgać powinni wyłącznie czytelnicy o mocnych nerwach. Książka Marwood bardzo silnie oddziałuje na wyobraźnię, tworząc w głowie czytelnika makabryczne wizje, które co wrażliwszych mogą przyprawić o mdłości.

Zabójca z sąsiedztwa to kolejny dowód na to, że Alex Marwood potrafi pisać bardzo dobre thrillery, wobec których nie sposób pozostać obojętnym. Pierwszorzędne kreacje bohaterów, intrygująca fabuła, doskonale zarysowane tło społeczno-obyczajowe oraz świetnie poprowadzona narracja to największe zalety jej powieści. Jeśli lubicie ten typ literatury, nie powinniście ich przegapić.

Pełna recenzja: TUTAJ

3) NAJMROCZNIEJSZY SEKRET, ALEX MARWOOD

d_3834Akcja Najmroczniejszego sekretu, podobnie zresztą jak i Dziewczyn, które zabiły Chloe, rozgrywa się współcześnie, a jednak przeszłość nieustannie dochodzi do głosu w regularnie powracających retrospekcjach, które Marwood zgrabnie wplata między obecnie rozgrywające się wydarzenia. W Najmroczniejszym sekrecie, książce szalenie mrocznej, ponurej, z przytłaczającą atmosferą, wydarzenia aktualnie się rozgrywające przedstawione są z perspektywy Camilli, która razem z Ruby jedzie na pogrzeb ojca. Z kolei wydarzenia z 2004 roku, rozgrywające się na kilka dni przed zniknięciem Coco, ukazywane są z punktu widzenia różnych bohaterów: Seana, Claire, Marii, Simone i innych. Dzięki temu zabiegowi mamy szansę bliżej poznać wszystkich bohaterów powieści, którzy – bądźmy szczerzy – nie należą do gatunku ludzi, których łatwo polubić. Co więcej, powiedziałabym, że są wręcz okropnie nieznośni i swoim zachowaniem budzą w nas najgorsze instynkty. Samolubni hedoniści o narcystycznych osobowościach, nieodpowiedzialni egoiści, którzy nie widzą nic, co wykracza poza czubek ich własnego nosa. W przypadku Najmroczniejszego sekretu trzeba się nieźle nagimnastykować, by znaleźć kogoś, kogo jesteśmy w stanie polubić.

Przez całą powieść głowimy się nad rozwiązaniem zagadki dotyczącej zaginięcia Coco, a kiedy już nam się wydaje, że wszystko wiemy, autorka znów nas zaskakuje. Choć to thriller, to nie oczekujcie od tej książki jakichś niesamowitych zwrotów akcji. Tutaj tego nie ma. Jest za to solidnie skrojona intryga, mnóstwo stopniowo ujawnianych sekretów, kłamstw i półprawd. Najnowsza powieść Alex Marwood nie rozczarowuje, wręcz przeciwnie jest dobrym thrillerem psychologicznym, który powinien sprostać wymaganiom miłośników gatunku. Polecam.

Pełna recenzja: TUTAJ

Dziewczyny, które zabiły Chloe, Zabójca z sąsiedztwa i Najmroczniejszy sekret to trzy naprawdę dobre thrillery, w których intryga kryminalna nie jest elementem kluczowym. O wiele większe znaczenie zdają się mieć kreacje bohaterów oraz tło społeczno-obyczajowe, które w powieściach Marwood są bardzo rozbudowane. Skrzętnie skrywane przez lata tajemnice, które wychodzą na jaw – tak, to tu jest; zaskakujące zwroty akcji – nie, tego tu nie ma. Debiut literacki Marwood okazał się książką na bardzo wysokim poziomie, a dwie kolejne jej powieści w niczym mu nie ustępują. A zatem nie pozostaje mi nic innego, jak tylko polecić Wam prozę brytyjskiej pisarki. Jeśli lubicie takie thrillery, to nie powinniście być rozczarowani :)

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.