Alex Kava, „W ułamku sekundy” [recenzja]

w-ulamku-sekundy-2Autor: Alex Kava

Tytuł: W ułamku sekundy

Tytuł oryginalny: Split Second

Wydawnictwo: Mira, Harlequin Enterprises

Liczba stron: 528

W ułamku sekundy to Alex Kava w najlepszym wydaniu. Wciągająca, mrożąca krew w żyłach, wstrząsająca historia, kolekcjonujący kobiety niczym trofea psychopatyczny morderca i ścigająca go niestrudzona agentka FBI Maggie O’Dell. To właśnie za sprawą O’Dell pokochałam thrillery Alex Kavy, a agentka O’Dell stała się jedyną bohaterką literacką, którą aż tak polubiłam.

Maggie to kobieta twarda z zewnątrz i miękka w środku, specjalistka od opracowywania profili psychologicznych morderców, która w swojej karierze w FBI widziała już chyba wszystko. Od dwóch lat poluje na Alberta Stucky’ego, bezlitosnego i pewnego siebie potwora, który wciąga ją w swoją chorą grę, w której każdy błąd kosztuje Maggie życie kolejnej niewinnej ofiary. Niecały rok temu Stucky zdołał podstępem ściągnąć do siebie O’Dell, czego ta omal nie przypłaciła życiem. Tamta noc, mimo upływu czasu, wciąż prześladuje Maggie, a koszmary senne nie pozwalają jej spokojnie zasnąć. Dlatego też przełożony O’Dell, Kyle Cunningham decyduje się oddelegować swoją podopieczną do papierkowej roboty. Jego zdaniem dzięki temu Maggie nie popadnie w obłęd, otrząśnie się ze złych wspomnień i zdoła powrócić do normalności. I może by tak było, gdyby nie jeden drobny szczegół. Jej prześladowca właśnie zbiegł z więzienia i znów rozpoczyna swoje łowy. Wkrótce okaże się, że na swoje ofiary wybiera kobiety, które choćby przypadkiem zetknęły się z O’Dell. Chce, by agentka czuła się odpowiedzialna za ich śmierć. Obsesyjnie dążąca do powstrzymania Stucky’ego Maggie jest przekonana, że tylko ona może rozwiązać tę sprawę. Problem w tym, że FBI, mając na uwadze bezpieczeństwo swojej agentki, woli trzymać ją z dala, czego znana ze swego uporu O’Dell nie potrafi zrozumieć. Cunningham ma jednak świadomość, że jeśli Maggie nie włączy się do gry, nigdy nie złapią Stucky’ego. Nie mając innego wyjścia, przydziela jej do pomocy nowego partnera, zmuszając tym samym O’Dell do nauczenia się współpracy, do czego ta zdecydowanie nie przywykła. Jaki będzie kolejny krok nieuchwytnego zabójcy i jak daleko się posunie, by doprowadzić na skraj załamania nieustraszoną agentkę FBI? Czy obsesja na punkcie Stucky’ego nie zniszczy psychiki i kariery O’Dell?

Nie ma sensu więcej mówić na temat fabuły, żeby nie zepsuć Wam zabawy. Od siebie mogę dodać, że choć nie zdarza mi się sięgać kilkakrotnie po te same książki, ponieważ uważam, że jest zbyt wiele interesujących pozycji do przeczytania, by tracić czas na czytanie tego samego, to jednak W ułamku sekundy przeczytałam dwa razy. Po raz pierwszy cztery lata temu, w 2011 roku. Po ostatnich thrillerach Alex Kavy (mam na myśli przede wszystkim Ostateczny cel i Mroczny trop) zatęskniłam za książkami z początku pisarskiej działalności Kavy, które niemal zawsze gwarantowały solidną dawkę emocji. Wybór padł na jedną z moich dwóch ulubionych powieści w dorobku Kavy i nie jestem zawiedziona. Druga lektura była tak samo przyjemna jak pierwsza.

Niewątpliwym atutem W ułamku sekundy jest fakt, iż w tej powieści jest jeszcze sporo Nicka Morellego, byłego sierżanta z Nebraski, z którym Maggie w przeszłości współpracowała przy jednej ze spraw (mowa oczywiście o historii przedstawionej w Dotyku zła), który później Kavie niestety gdzieś się zapodział, a jego miejsce zajął Benjamin Platt, nad czym do dziś szczerze ubolewam.

Kończąc, muszę przyznać, że to absolutnie rewelacyjna książka, dużo lepsza od najnowszych pozycji autorstwa Kavy. Trzyma w napięciu, błyskotliwe dialogi momentami śmieszą, a krótkie rozdziały pozwalają przebrnąć przez nieco przydługie opisy, które są typowe dla stylu Kavy. Wspomniana już kreacja głównej bohaterki również działa na korzyść i to nie tylko tej powieści, ale i całej serii. Bardzo polecam! Pominięcie tej pozycji byłoby sporą stratą, naprawdę. Dajcie jej szansę!

Moja ocena: 9/10

Źródło fotografii:
http://harlequin.pl

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.